bg1
 
Sk /

imagine development s.r.o.

 

SK

Kutlíkova 13

851 02 Bratislava

 

CZ

Sochorova 23

616 00 Brno

 

Tel +421 948 966 977

Tel +421 221 293 421

info@imaginehome.eu

 

blog

nov 8, 2015

V Petržalke zasa novo - a ešte lepšie


Rozhovor Rudolfa Galla s Drahanom Petrovičom a Borisom Hrbáňom v Petržalských novinách.

Informácia je čerstvá, ešte teplá ako chlieb vytiahnutý z pece. A  voňavá. Bytový dom Nový háj, od spoločnosti ITB Development a Imagine Development,  pri známej „dostihovke“ na Starohájskej, získal  vo svojej kategórii cenu za architektúru CE.ZA.AR 2015. Slovenská komora architektov,  resp. jej medzinárodná porota nemohli nevidieť to, čo my vidíme a cítime každodenne. Odborne neoceniť, čo my pocitmi oceňujeme. Že je to parádna stavba a že dochádza na naše slová.

 Ako Petržalčania sme nikdy neprikývli ani neprivykli na kadejaké nelichotivé prirovnania, až znevažovania Petržalky. My v nej žijeme, sami  vieme, aká naozaj je, čo pre nás znamená.  Čo v nej pribúda, sa mení, zjemňuje. Ako zasa novo, viac a viac opeknieva.  Čo ju, tak ako ocenený Nový háj, ozvláštňuje.  Lebo pri  „dostihovke“ rastie ďalší stavebný - háj.

Hájpark.

Aj preto reč o ňom s jeho spolutvorcami, Petržalčanmi  - architektmi a developermi  Drahanom Petrovičom a Borisom Hrbáňom zo spoločnosti Imagine Development.  

 

Dom na želanie

(s Drahanom Petrovičom)

Sú stavby, a je jedno, či na bývanie, na náboženské obrady alebo ako územné, mestské, miestne dominanty, tiež firemné, administratívne budovy, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Niečím zaujmú. To niečo znamená iné. Exteriérové, na prvý pohľad. Sú stavby, presnejšie domy, do ktorých však treba vstúpiť, v nich byť. Sú na viac pohľadov, poznaní. Čo pri tvorbe bytového domu hľadáte vy? Čo má užívateľovi predovšetkým poskytnúť?

-   Zmenu. Ako výsledok. Začnem tým, že rád počúvam ľudí. Keď pracujem s konkrétnym klientom, zaujímajú ma jeho  túžby i sny. Každý z nás má, aj o svojom bývaní, vlastnú predstavu. Je však veľmi ťažké vyhovieť rôznorodým požiadavkám budúcich obyvateľov, keď ich ešte ani nepoznáte, lebo návrh bytového domu tvoríte dlho predtým ako s nimi začnete komunikovať.  To sa odzrkadľuje aj na množstve klientskych zmien, s ktorými sa developeri vo svojich projektoch v priebehu realizácie stretávajú. Fixný - základný pôdorys - bytu nedokáže tento problém vyriešiť a preto jeho flexibilita je pre mňa spôsob, ako vyjsť klientom v ich predstavách čo najviac v ústrety. Flexibilitou v bytových domoch, teda čo možno s konkrétnymi bytmi robiť, ako ich priestorovo i účelovo meniť, sa zaoberám už od vysokej školy. Najskôr to boli študentské úvahy, neskôr ocenená súťaž na 600 m vysoký dom, až prišiel kanadský Vancouver. Mesto, ktoré je roky na popredných miestach rôznych svetových ankiet, odborných i laických hodnotení  „najlepšieho mesta pre život“. A dôležitým kritériom v tomto svetovom súťažení je práve bývanie.  Takže pobyt v ňom a osemročná práca v najlepších architektonických ateliéroch znamenali pre mňa ďalšie nové vedomosti, ale aj unikátne know-how, čo všetko možno robiť s domom, v dome, s jeho bytmi. A naplno som to využil práve v projekte Nový háj, kde som bol okrem iného zodpovedný za pôdorysné návrhy bytov.

Prezradíte návod? Ako spoluautor víťazného projektu už nemáte čo tajiť. 

-   Je jednoduchý. Namiesto presne určeného a teda nemenného návrhu bytu som vytvoril priestor, v rámci ktorého majú jeho budúci majitelia maximálnu slobodu v tom, ako si ho pretvoriť na svoj obraz. Pri každom byte som vytvoril na výber viacero zásadne odlišných alternatív. Tým, že je kuchyňa umiestnená na fasáde, teda je presvetlená a prevetraná, obyvatelia si ju mohli buď spojiť s obývačkou, oddeliť barovým pultom alebo dokonca uzavrieť stenou, a teda úplne oddeliť od obývacej izby, čo dnes v projektoch v podstate nik iný neponúka.  Vo väčších bytoch bola navyše možnosť zrealizovania druhej kúpeľne, a to už pred prvým nasťahovaním či kedykoľvek neskôr. Byt takto reaguje na rôzne situácie v živote rodiny. Po narodení detí sa nemusíte presťahovať do iného bytu s väčším komfortom, ale si  veľmi jednoducho upravíte vlastný.

Hájpark je v porovnaní s Novým Hájom rozmermi rozsiahlejší i obsahom bohatší developerský projekt. Umožní uplatniť vašu architektonickú filozofiu?

 -  Ale áno. U nás, v Imagine Development, je vnútorná flexibilita bytu zásadnou témou. Ponúkame ju v každom našom projekte. No a v Hájparku sme nasadili latku ešte vyššie. Každý z bytov ma opäť viacero možných alternatív a záujemca si môže v rovnakej cene vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. Oproti Novému háju je však presvetlená a prevetraná nielen kuchyňa, ale aj kúpeľňa, čo poskytuje klientom kvalitu porovnateľnú s kvalitou rodinného domu. Navyše v každom byte je tzv. Flex . Ide o samostatnú miestnosť s oknom, z ktorej na želanie klienta možno vytvoriť sklad, šatník, hosťovskú izbu, pracovňu, druhú kúpeľňu alebo ho jednoducho  pričleniť k izbe či obývačke. Dokonca aj lodžie sú navrhnuté tak, aby umožňovali určitú mieru flexibility. Majú zhruba štvorcový tvar a veľkorysú plošnú výmeru, takže sa na nich bez problémov dá umiestniť outdoorový stôl so štyrmi stoličkami, alebo 2 ležadlá.   A v rámci nadštandardu klientom ponúkame jednotný systém pre ich jednoduché zasklenie. Namiesto lodžie tak môže vzniknúť  zimná záhrada, alebo ďalšia izba, využiteľná v od jari do jesene - ako jedáleň, herňa, pracovňa a pod.

Kto môže tieto zmeny v byte robiť v čase po kolaudácií a nasťahovaní?  Presúvať priečky, dopĺňať kúpeľne...

-   Ideálne remeselníci - z našej firmy Imagine development. Pretože ponúkame iný model developmentu. Nielenže stavbu sami staviame, ale budeme sa o ňu naďalej starať, poskytovať servis, odborné služby. Z Hájparku neodchádzame, budeme v ňom pôsobiť aj ako správcovská spoločnosť.

 

Drahan Petrovič (1969) študoval na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Do roku 2000 pracoval ako autorizovaný architekt, o.i.  na stavbe zvolenskej Mestskej tržnice. V rokoch 2000 až 2007 pracoval  v kanadskom Vancouveri vo firmách Busby Perkins and Will a IBI Group. Pôsobil ako architekt a projektový manažér na developerskych projektoch v Kanade, USA, Číne a Taliansku. Špecializoval sa na výškové obytné budovy. Po návrate na Slovensko je od roku 2008 spoločníkom developerskej firmy Imagine Development. Je podpredsedom a zakladajúcim členom Inštitútu územného rozvoja, ktorého snahou je vytvoriť partnerský vzťah medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávami a developerským odvetvím. 

 

Mať zimomriavky

(s Borisom Hrbáňom)

Kto by sa nepotešil vlastnému bývaniu? Ibaže - akému... Bývalý hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta, tiež Petržalčan, charakterizuje  naše petržalské správanie v troch krokoch. Prvý krok: obyvatelia panelákov si upravili interiér bytov - zbavujú sa lacných a dožitých vecí a materiálov, postŕhali tapety, omietli steny, vyhodili linoleá, položili parkety, odstránili umakarty, v kúpeľniach vymurovali  priečky, v izbách vymenili netesniace okná, nie najšťastnejšie však zasiahli na lodžiách. Zmenili si komfort bývania. To bolo pred dvomi desiatkami rokov. Druhý krok:  z pozamykaných bytov vošli do spoločných priestorov, vyšli pred dom, pozreli naň, ako vlastníci bytov ho začali vnímať ako celok, mať zodpovednosť zaň. Pustili sa do jeho obnovy. Menujme zateplenie, novú fasádu, úpravu spoločných priestorov, nové či rekonštruované výťahy a iné. Uvedomenie si spoločného bývania. To sa začalo pred desiatimi rokmi a pokračuje doteraz.  Aký je tretí krok? Ten už niekde začal a bude najťažší, hoci nie najdrahší. Ba takmer zadarmo. Naučiť sa, začať plnohodnotne žiť, komunikovať, kooperovať s najbližším prostredím, vo verejnom priestore... Ako na tom bude  Hájpark?

- Odpoveď nie je zložitá. Prvé dva kroky v Hájparku netreba robiť. Byty sú od začiatku podľa predstáv ich obyvateľov, skolaudovaný dom v top kvalite - stavebne a architektonicky. Takže tretí krok... Zhodneme sa, že priestor v každom byte je efektívne využitý. To je to racionálne, vecné. Ale čo emócie? Ako pôsobí na človeka architektúra objektov, aký má pocit, keď sa večer vracia domov, alebo keď sa ráno pozrie z okna? Pri pohľade z väčšiny okien v Hájparku  bude vidieť  okolitú zeleň. Vďaka nízkym parapetom i vtedy, keď budú sedieť v kresle, alebo ležať na posteli. Pre mnohých je to dôležitý pocit.  Pokračujme. To, aký osobný vzťah si človek vytvorí k prostrediu, v ktorom býva, závisí aj od toho, čo všetko okrem bývania mu dáva byt, dom, dvor, okolie, čo mu poskytnú a umožnia. Atmosféru bývania, prostredia, individuálneho a spoločného života ovplyvňuje tiež to, a veľmi citlivo a citeľne, akých má kto susedov, ako s nimi vychádza, či spolu dokážu vytvoriť  spoločenstvo ľudí s normálnymi vzťahmi.

To sa však nedá naplánovať, ani naprojektovať, ani zmluvne zabezpečiť.

-   Naplánovať síce nedá, ale aby vzťahy v istej komunite fungovali, na to sa dajú vytvoriť podmienky a predpoklady... V Hájparku sme vo veľkom vnútornom dvore vytvorili  park s  rozlohou asi 4 a pol tisíc metrov štvorcových, z čoho viac ako polovicu tvorí pôvodný les so vzrastlými stromami. V ňom budú miesta na posedenie, na grilovanie, dve detské ihriská,  pestovateľské záhony, záhradný domček, samostatná klubovňa s priľahlým námestíčkom, jazierko, fitness prvky... Okrem toho plánujeme v areáli prevádzkovať malú škôlku a susedskú kaviareň. To všetko poskytne obyvateľom možnosti, aby tu nielen bývali, ale naozaj žili. Aby tu mohli oddychovať, venovať sa svojim deťom, svojim záľubám, alebo si občas posedeli so svojimi susedmi. Ľudia sa majú stretnúť, stretať, stretávať...

To znie príjemne, len či bude aj taký pocit. Sú však i predstavy, kedy od nedočkavého očakávania, či sa naplnia, idú už zimomriavky.

-   Tak to je asi dobré, či nie? Keď najskôr očakávate, potom vidíte, zažívate, alebo už spomínate na niečo milé, pekné, i vzrušujúce, tak naozaj cítite zimomriavky. Príjemné, komfortné, želané bývanie také pocity vyvoláva. Keď sa povie byt, potom k tomu patrí v širšom zmysle dom. Nasleduje mesto či obec,  kraj... To sú súvislosti vzťahov. A začína to tak jednoducho - človek a bývanie.  Ako bývať, znamená tiež aj ako žiť. Bývanie je rovnocennou hodnotou ako vzdelanie, zdravie, dobrá práca. Čiže  nie  iba potreba strechy nad hlavou. Bývanie je navyše pridanou hodnotou k sebavedomiu človeka. Odchádzate z domu, otočíte sa a vidíte kde bývate, ako žijete. Aký je to pre vás domov. Nie náhodou sa preto snažíme dať našim projektom taký charakter, aby poskytovali pozitívne podnety na uvedené pocity.  Začína to výberom miesta. V meste vyhľadávame lokality, ktoré majú akoby  niečo ukryté, čo na prvý pohľad nevidno, cítiť však príjemnosť miesta, prostredia. Tušíme, že naším projektom to odhalíme, rozvinieme, genius loci však nezničíme. Potom rozmýšľame, ako to všetko, čo poznáme a očakávame,  nastavíme. A Hájpark sme nastavili  "zeleno" a komunitne.

Boris Hrbáň (1968) absolvoval Fakultu architektúry STU (1992), po niekoľkoročnej praxi architekta doma i v zahraničí (Nemecko) spoluzakladá  obchodnú spoločnosť Konsepti a v roku 2007 stojí pri vzniku Imagine Development. Spája skúsenosti z oblastí architektúry i obchodu a snaží sa iniciovať a spoluvytvárať také projekty, ktoré sú pre život v meste prínosom. To, čo si myslí a čo ho zaujíma, občas zdieľa na twitter.com/borishrban.  

V Petržalke zasa novo - a ešte lepšie
scroll